Sutasz

Co to takiego? Wielbicielom tej techniki nie trzeba dużo mówić, ale tym, którzy słyszą to słowo pierwszy raz śpieszę objaśnić.

Sutasz to stara technika wytwarzania ozdób znana od wieków, głównie na wschodzie, poczynając od starożytnych Chin, przez Egipt, Iran, Rosję, Maroko. Obecnie bardzo modna.

Polega ona na szyciu ozdobnych przedmiotów, głównie biżuterii, z kolorowych sznureczków szerokości około 3 mm. Pomiędzy nimi wszywane są różne koraliki (niekiedy bardzo małych rozmiarów), np. japońskie Toho, precioza, perełki itp. Środek pracy najczęściej stanowi kaboszon- płaski od spodu kamień – naturalny, szklany, porcelanowy, akrylowy itp. Całość jest szyta cienką igłą i prawie niewidoczną monofilową nitką w ten sposób, by nici nie było widać z przodu pracy. Dodatkowo można wykorzystać inne elementy, np. metalowe, szklane, sznurki, shibori czy chwosty. Całość podkleja się skórką lub filcem i impregnuje.

Dzięki tej technice można uszyć zarówno bogato zdobione jak i skromne i nowoczesne kolczyki, wisiorki, naszyjniki, broszki, bransoletki, breloczki, zawieszki, opaski i grzebyki do włosów, pierścionki, zakładki do książek, paski do zegarków, guziki, elementy ozdobne na buty, torebki czy sukienki.

Sutasz daje nieograniczone możliwości projektowania i wykonania oryginalnych, wręcz unikatowych małych dzieł sztuki dzięki wykorzystaniu przebogatej gamy barw sznureczków (najbardziej znane czeskiej firmy Pega oraz chińskie) i wielu gatunków , rozmiarów i kształtów koralików. Biżuteria z sutaszu jest jednak niezwykle pracochłonna, wymaga anielskiej cierpliwości, dokładności – wręcz zegarmistrzowskiej precyzji. Wiele zależy od wyobraźni i fantazji twórcy. Wykonanie jednej pracy może zająć od kilku do kilkunastu godzin. Niech więc nikogo nie dziwią wysokie ceny prac, szczególnie gdy wykorzystywane są kamienie naturalne i metale szlachetne.

600


minut pracy nad przygotowaniem jednej sztuki

35


metrów sznurka sutasz wykorzystanego do jednej większej pracy

100%


satysfakcji po skończeniu dzieła :)

Sutasz to wyjątkowa technika,

wyjątkowa biżuteria dla wyjątkowych kobiet.


W mojej pracowni palmę pierwszeństwa mają kolczyki. Szyję ich najwięcej. Niżej znajdziecie pokaźną ich kolekcję: różne wzory i kolory od maluszków po bardzo ozdobne i duże.


Znaczące miejsc w moim sercu mają wisiorki. Poniżej zobaczycie kolekcję wisiorków z kaboszonami z żywicy ręcznie robionymi. Na żywo robią lepsze wrażenie, żadne zdjęcie nie odda tego, co się dzieje z barwami w środku kaboszona.

Kolekcję nie bez powodu nazwałam „Magia kolorów”.


Wisiorki wraz z kolczykami to dwa produkty flagowe marki KasiArt.

Kocham piękne kaboszony i uwielbiam wymyślać dla nich oprawę.

Lubię tworzyć do nich krawatki, a także zaplatać bazy na dysku kumihimo.


Sutasz daje wiele możliwości czego przykładem są zakładki do książek.


Bardzo lubię szyć opaski do włosów, zarówno dla noworodków, małych dziewczynek jak i ich mam. Ta kolekcja zawiera w sobie także ozdobione sutaszem gumki do włosów, spinki i grzebyki.


Chyba najmniej szyję bransoletek, może dlatego, że sama ich nie noszę.


Żeby biżuteria sutasz miała większe możliwości zaprezentowania się czasami szyję broszko-wisiory. W zależności od naszych potrzeb czy nastroju jeden wyrób może być broszką lub wisiorem.


Koty mają w mojej biżuterii szczególne miejsce i często ich wizerunek lub sylwetka pojawia się w mojej biżuterii.

Z zawodu jestem rusycystką i uwielbiam wszystko, co jest związane z językiem i kulturą rosyjską, a Matrioszki zajmują u mnie szczególne miejsce. Niedawno zaczęłam szyć biżuterię z motywem Matrioszki.


Komplety biżuterii sutasz zazwyczaj nosimy do stylizacji wizytowych, ale nie zawsze.

Ja jestem zdania, że biżuteria sutasz jest tak ozdobną, że nigdy nie szyję trzyczęściowych kompletów. Najczęściej są to wisiorki z kolczykami.


Możliwości sutaszu pokazują zawieszki do torebek. Stanowią one świetny wybór dla tych z nas, które nie lubią biżuterii blisko ciała.

Sutasz jest tak uniwersalny, że może być upiększeniem wielu przedmiotów. Zdarzyło mi się szyć sutaszowe ozdoby na etui do okularów. Oczywiście jak przystało na rękodzielniczkę same etui też uszyłam ręcznie z filcu lub z naturalnej skórki.

Przykładem rzadko przeze mnie szytych ozdób niech będą zapinki do butów, spinka do krawata i pierścionek.


Galerię moich najnowszych prac zamykają broszki. Sprawdzają się nie tylko do zimowego swetra czy szala. Można je przypiąć także do torebki.

Wyroby z sutaszu świetnie nadają się jako uzupełnienie każdej stylizacji, ale na pewno ozdobią naszą kreację na wyjście typu przyjęcie, ślub, wesele. Są mile widzianym i oryginalnym prezentem. Panny młode w swoim wyjątkowym dniu zjawiskowo wyglądają w ręcznie robionej specjalnie dla nich biżuterii.


Zupełnie na zakończenie pokazuję sposób wykończenia niektórych prac. Staram się, by był wykonany perfekcyjnie i stosuję do tego różne materiały i zawsze podszywam ręcznie. Zwróćcie uwagę, że chwost w kolczykach jest odpinany.

55,637 total views, 3 views today