Sutasz

Co to takiego? Wielbicielom tej techniki nie trzeba dużo mówić, ale tym, którzy słyszą to słowo pierwszy raz śpieszę objaśnić.

Sutasz to stara technika wytwarzania ozdób znana od wieków, głównie na wschodzie, poczynając od starożytnych Chin, przez Egipt, Iran, Rosję, Maroko. Obecnie bardzo modna.

Polega ona na szyciu ozdobnych przedmiotów, głównie biżuterii, z kolorowych sznureczków szerokości około 3 mm. Pomiędzy nimi wszywane są różne koraliki (niekiedy bardzo małych rozmiarów), np. japońskie Toho, precioza, perełki itp. Środek pracy najczęściej stanowi kaboszon- płaski od spodu kamień – naturalny, szklany, porcelanowy, akrylowy itp. Całość jest szyta cienką igłą i prawie niewidoczną monofilową nitką w ten sposób, by nici nie było widać z przodu pracy. Dodatkowo można wykorzystać inne elementy, np. metalowe, szklane, sznurki, shibori czy chwosty. Całość podkleja się skórką lub filcem i impregnuje.

Dzięki tej technice można uszyć zarówno bogato zdobione jak i skromne i nowoczesne kolczyki, wisiorki, naszyjniki, broszki, bransoletki, breloczki, zawieszki, opaski i grzebyki do włosów, pierścionki, zakładki do książek, paski do zegarków, guziki, elementy ozdobne na buty, torebki czy sukienki.

Sutasz daje nieograniczone możliwości projektowania i wykonania oryginalnych, wręcz unikatowych małych dzieł sztuki dzięki wykorzystaniu przebogatej gamy barw sznureczków (najbardziej znane czeskiej firmy Pega oraz chińskie) i wielu gatunków , rozmiarów i kształtów koralików. Biżuteria z sutaszu jest jednak niezwykle pracochłonna, wymaga anielskiej cierpliwości, dokładności – wręcz zegarmistrzowskiej precyzji. Wiele zależy od wyobraźni i fantazji twórcy. Wykonanie jednej pracy może zająć od kilku do kilkunastu godzin. Niech więc nikogo nie dziwią wysokie ceny prac, szczególnie gdy wykorzystywane są kamienie naturalne i metale szlachetne.

600


minut pracy nad przygotowaniem jednej sztuki

35


metrów nitki wykorzystanej do jednej pracy

100%


satysfakcji po skończeniu dzieła :)

Wyroby z sutaszu świetnie nadają się jako uzupełnienie każdej stylizacji, ale na pewno ozdobią naszą kreację na wyjście typu przyjęcie, ślub, wesele. Są mile widzianym i oryginalnym prezentem. Panny młode w swoim wyjątkowym dniu zjawiskowo wyglądają w ręcznie robionej specjalnie dla nich biżuterii.

Sutasz to wyjątkowa technika,

wyjątkowa biżuteria dla wyjątkowych kobiet.

12,815 total views, 9 views today