Decoupage.

Czym jest? Myślę, że jego fani wiedzą doskonale, a laikom objaśniam.

Technika pochodzi ze wschodniej Syberii, gdzie ozdabiano nią groby przodków. Później była wykorzystywana w Chinach i na Dalekim Wschodzie. W XVII wieku przywędrowała do Europy, gdzie szybko się zadomowiła.

Polega ona na ozdabianiu różnych przedmiotów z pomocą ozdobnego papieru, serwetek papierowych, gazet, zdjęć. Najpierw należy przygotować podłoże, którym najczęściej jest drewno, metal, szkło, tektura. Następnie nanosi się warstwę farby akrylowej i w zależności od naszych oczekiwań na powierzchni można stworzyć efekt spękań lub postarzenia. W tym celu wykorzystuje się specjalne kleje – jedno- lub dwuskładnikowe oraz pasty i inne farby. Oczywiście po każdej warstwie należy odczekać odpowiednio długo, aż wyschnie i dopiero wtedy można nanosić kolejną warstwę. Jest to najtrudniejszy moment pracy, gdyż należy wykazać się dokładnością i cierpliwością, by nie było najmniejszych zmarszczek. Wtedy dopiero specjalnym klejem przyklejamy jakieś papierowe elementy i po wyschnięciu wielokrotnie lakierujemy.

Chodzi o to, by osiągnąć taki efekt, by rysunek wyglądał jak namalowany na danym przedmiocie, by się „wtopił” w niego. Sztuka polega także na tym, by idealnie dobrać kolory tła do barw rysunku oraz by zastosować inne ozdoby, by wszystko było wykonane dokładnie i wyglądało gustownie. Nie można przesadzić w żadną stronę. I tu właśnie wyobraźnia artysty, jego wyczucie smaku i twórcza kreatywność dają rewelacyjne efekty.

Ozdobić można prawie wszystko, np. skrzyneczki, szkatułki, kuferki, pojemniki, herbaciarki, skarbonki, pudełka, tace, świeczniki, świeczki, wazony, butelki, ranki i albumy do zdjęć, zegary, meble. Przedmioty ozdobione techniką decoupage potrafią cieszyć oko. Świetnie nadają do wykończenia wystroju wnętrz a także na spersonalizowany prezent, np. skrzyneczki i szkatułki ślubne czy ramki na zdjęcia.

480


minut pracy nad przygotowaniem jednej sztuki

250


serwetek użytych dotychczas

200%


serca włożone w każde dzieło :)

I tu właśnie wyobraźnia artysty,jego wyczucie smaku i twórcza kreatywnośćdają rewelacyjne efekty.

45,246 total views, 3 views today